Namaz Münafıkta Hiçbir Şeyken Mü’minde Çok Şeydir

Bazı insanlar vardır, hem namazını kılar hem cimri, hem ahlaksız hem de zalimdir.

İşte bu kişi için namaz hiçbir şeydir. Fakat öyle kişi de vardır ki, namaz onu çok düzgün yola çekmiş, kalbine nur yağdırmış, o insanı gerçek bir insan yapmıştır. İşte bu kişi için namaz çok şeydir.

• Namaz, Allah katında en vazgeçilmez bir ibadettir. O kadar ki, savaşta bile namazın terkine (Kur’an-ı Kerim’le sabit) izin verilmiyor.

• Biz ahir zaman Müslümanları, hiçbir gerekçemiz yokken bile namazı terk edebiliyoruz. 

Cemil Tokpınar

 

Namazı terk etmeye gerekçe var mıdır? Vardır, onlar şunlardır:

1- Evimiz veya komşumuzun evi yanarken.

2- Ortalığı sel götürürken, vb. kurtulma gayreti esnasında kişi namazı düşünemez, düşünse de sorumlu değildir. Hatta, bir insan “imdat” isterken namaz kılmak haramdır. Pardon hayvan bile can acısından inim inim inliyorsa hüküm aynıdır.

3- Erkeklerde, düşmanın geldiği anlar. (Düşman uzaktayken nöbetleşe kılınmalıdır)

4- Kadında, regli ve lohusalık süresince. Lohusalık ve regli müddeti bittikten sonra namazlarını iade etmez.

5- Kişinin hastalıktan kendini kontrol edemez hale gelmesi.

 

• Namaz Kur’an’da yetmiş kez emredilmiştir. Bunun kadar çok zikredilen, bunun kadar ısrar edilen başka bir ibadet yoktur.

Cemil Tokpınar

 

• Okulda müdürümüz, askerde komutanımız bir iş emrettiğinde, “Ben senin dediğini yapamam” diyemeyiz. Sıra Allah’a gelince ne kadar kolay rest çekip “Sen benden namaz kılmamı istiyorsun ama ben kılamam” diyoruz. Namaz kılmaya üşenen insan, zorla da olsa, yani namazını istemeyerek kılsa, kıldıktan sonra kendine güveni artarak, ruhen rahatlayacak ve güçlendiğini görecektir.

“Ey insanlar! Rabbinizin emir ve yasaklarına karşı gelmemeye dikkat edin. Ve öyle bir günden korkun ki, o kıyamet gününde, ne babanın evladına, ne de evladın babasına bir faydası olur. Allah’ın vadi şüphesiz haktır. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı şeytanda, Allah’ın azabını unutturup, sadece affına güvendirerek sizi isyana sürüklemesin.” (Lokman 33)

Gerçekten bazı insanlar, “Nasıl olsa Allah affedicidir” deyip namazını terk ediyor. Yani pazarlıklı işliyor günahını. Dehşet verici bir durum. İnsan, kendi kendine, kurtuluş kapısını kapatıyor, şeytani umutla. Evet, Allah’tan umut kesilmez, ne zaman? Tövbe ettiği zaman. Haram işlemek için Allah’tan rahmet istemek kadar aldatıcı bir istek başka ne olabilir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: